Zza oceanu…
Dzięki uprzejmości pani Ireny Bielińskiej-Sturm nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o kolejną ciekawą książkę. Tym razem – wydaną za oceanem. „O prastarym grodzie LUBLINIE… przez pory roku i inne wieści”. Jest to już trzecia książka, przekazana nam przez autorkę…
Wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy odebraliśmy pierwszą przesyłkę ze Stanów Zjednoczonych. W środku były list i książka „O Lublinie… i nie tylko… przez cały rok”. Pani Irena Bielińska-Sturm przekazywała ją naszym uczniom i nauczycielom, aby mogli poznać różne ciekawostki z dziejów Lubelszczyzny. W podziękowaniu przesłaliśmy za ocean kartkę ze świątecznymi życzeniami. Po kilku miesiącach nadeszła druga paczka, a w niej powieść historyczna „Na przekór losu”.
Pani Irena Bielińska-Sturm urodziła się w Lublinie. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Była również pasjonatką historii Lublina i przewodnikiem miejskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W 1986 roku wyjechała z Polski. Mieszkała w Niemczech i Szwajcarii, a w 1991 r. na stałe osiadła w Stanach Zjednoczonych. Współpracowała z prasą polonijną („Gwiazda Polarna” i „Wiadomości Piastowskie”). Obecnie mieszka w Los Angeles.
Chcemy bardzo serdecznie podziękować autorce za miły gest. Mamy nadzieję, że nasze kartki świąteczne sprawiły Pani co najmniej tyle radości, ile nam książki.
„Podziel się książką” – 7 edycja
W tym roku nasi ofiarodawcy pobili rekord. Zebraliśmy 231 książek i 41 czasopism. Tylko sam Igor Borsuk z 3a przyniósł 80 książek! Wszystkie przepięknie wydane, w twardej oprawie. Byliśmy pod wrażeniem… Po raz pierwszy otrzymaliśmy również dary od osób spoza szkoły. Tym bardziej było nam miło. Dziękujemy z całego serca.
Konkurs Pięknego Czytania
Dnia 13 czerwca w naszej czytelni odbył się Konkurs Pięknego Czytania uczniów klas 1. Jego organizatorkami były panie Jadwiga Dziuba i Grażyna Księska.
Osiemnaścioro pierwszaków miało okazję zaprezentować swoje umiejętności w tej dziedzinie. Ich zadaniem było przeczytanie wylosowanego tekstu. Jury w składzie: p. Jadwiga Dziuba i p. Bożena Milanowska, oceniało poprawność, płynność i interpretację czytanego tekstu. Wszystkie dzieci dobrze sobie poradziły – i z czytaniem, i z tremą. Komisji konkursowej trudno było wybrać zwycięzców.
I miejsce i tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymała Ania Pawlak z klasy 1b. Miejsce II zdobyli Krzysio Lenart i Julka Wiącek z 1b, a III lokatę zajęli Angelika Kalita z 1a i Dawid Kucharski z 1c. Julce Mitrut z 1a oraz Szymonowi Bździuchowi z 1b jury przyznało wyróżnienia.
Wszyscy uczestnicy odebrali pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcy na koniec roku otrzymają również nagrody książkowe. Gratulujemy i mamy nadzieję na pilne rozwijanie pasji czytania.
Podsumowanie II Powiatowego Konkursu
Literacko-Plastycznego „MOJA KSIĄŻKA”
Dnia 5 czerwca 2013 roku o godzinie 12.00 w sali audiowizualnej odbyło się podsumowanie II POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO „MOJA KSIĄŻKA”. W tym roku wpłynęło 60 prac z 4 szkół podstawowych – 21 z klas 4-6: SP w Dominowie (5 prac), SP nr 5 w Świdniku (7), SP nr 7 (9) oraz 39 z klas 1-3: SP nr 3. Jury przyznało 15 nagród, w tym jedną specjalną, oraz 4 wyróżnienia. (Pełną listę nagrodzonych można znaleźć TUTAJ.)
Zebranych przywitał dyrektor szkoły Marek Kwieciński. Przyznał, że sam kiedyś stał się autorem książki o Dzikim Zachodzie. Żałował, że za Jego szkolnych czasów nie organizowano takich konkursów.
Imprezę uświetnił występ szkolnej grupy teatralnej „Trzpioty”, prowadzonej przez panie Teresę Grodzką i Alicję Stępień. Wszyscy z uwagą śledzili losy Kotka Kłopotka, który zawsze zachowywał się inaczej, niż zwykłe koty – bawił się z Myszkami i Pieskiem. Publiczność nagrodziła aktorów ogromnymi brawami.
Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany moment rozdania nagród. Po odebraniu książek i dyplomów laureaci pozostawali na scenie, na tle kolorowych, wiosennych dekoracji, przygotowanych przez panie Elżbietę Łabudę-Banaszewską i Justynę Legocką. Miło było patrzeć na tych młodych, utalentowanych autorów oraz nauczycieli, którzy ich zainspirowali. Na zakończenie nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia.
Po uroczystości można było obejrzeć wystawę prac konkursowych oraz porozmawiać na temat niełatwego procesu tworzenia.
Nagrody książkowe zostały ufundowane przez STAROSTWO POWIATOWE w Świdniku oraz RADĘ RODZICÓW SP nr 3.
Gratulujemy zwycięzcom! Zapraszamy za rok do udziału w III edycji konkursu.
Wyniki konkursu
Właśnie zakończył się II POWIATOWY KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY „MOJA KSIĄŻKA”, zorganizowany przez nauczycieli Zespołu Humanistycznego naszej szkoły. W tym roku wpłynęło 60 prac z 4 szkół podstawowych – 21 z klas 4-6: SP w Dominowie (5 prac), SP nr 5 w Świdniku (7), SP nr 7 (9) oraz 39 z klas 1-3: SP nr 3.
Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Potrzebowała kilku dni na zapoznanie się ze wszystkimi książkami. Poziom wielu z nich był zaskakująco wysoki. Po długich i burzliwych obradach Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
KLASY I-III
PRACE ZESPOŁOWE:
I miejsce – Emilia Ćwiklińska, Julia Gregorowicz, Hanna Wierzbicka (3b) – SP nr 3 w Świdniku – „Czy wiesz, że… Ciekawostki przyrodnicze”, opiekun p. Aleksandra Ślęp.
Wyróżnienie – Adam Kowalik, Szymon Krawczyński, Igor Włoszek, Erwin Wisowaty (3c) – SP nr 3 w Świdniku – „Atlas zwierząt”, op. p. Alicja Stępień.
PRACE INDYWIDUALNE – Literacko-Plastyczne – klasy 1:
I miejsce – Wojciech Chudzik (1b) – SP nr 3 w Świdniku – „Superbohater”, op. p. Justyna Legocka.
Wyróżnienie – Kacper Majkut (1b) – SP nr 3 w Świdniku – „Gotuj z Kacperkiem”, op. p. Justyna Legocka.
PRACE INDYWIDUALNE – Plastyczne:
I miejsce –Igor Pogorzałek (3a) – SP nr 3 w Świdniku – „Kot Supermen”, op. p. Jadwiga Dziuba.
PRACE INDYWIDUALNE – Literackie:
I miejsce – Kamila Olejnik (3c) – SP nr 3 w Świdniku – „Przygody Misia Spryciarza”, op. p. Alicja Stępień.
II miejsce – Barbara Fotyga (3c) – SP nr 3 w Świdniku – „Detektyw Łapa i Komisarz Adam”, op. p. Alicja Stępień.
III miejsce – Amelia Kuchta, Antoni Partyka (3d) – SP nr 3 w Świdniku – „Ekipa ze Świdnika” część 1 i 2, op. p. Jadwiga Dziuba.
Wyróżnienie – Patrycja Kozdroń (3b) – SP nr 3 w Świdniku – „Wesoły migdałek”, op. p. Aleksandra Ślęp.
KLASY IV-VI
PRACE ZESPOŁOWE:
I miejsce – Ewelina Olech, Justyna Olech, Karol Skwarczyński, Bartosz Olszewski (kl. 5c) – SP nr 7 w Świdniku – „Historia Dobrej Magii”, op. p. Monika Lorek.
I miejsce – Dominika Zbiciak, Lena Tytuła ((kl. 5c) – SP nr 7 w Świdniku – „Sanka w Krainie Lalek”, op. p. Monika Lorek.
PRACE INDYWIDUALNE – Literacko-Plastyczne:
I miejsce – Amelia Kukawka (kl. 4e) – SP nr 5 w Świdniku – „Beza i jej rodzinka”, op. p. Małgorzata Jańczuk.
II miejsce – Marcin Kulczycki (kl. 4e) – SP nr 5 w Świdniku – „Baśń o filiżance”, op. p. Małgorzata Jańczuk.
II miejsce – Natalia Gosik (kl. 4e) – SP nr 5 w Świdniku – „Wyprawa wróżki Róży”, op. p. Małgorzata Jańczuk.
PRACE INDYWIDUALNE – Literackie:
I miejsce – Aleksandra Kozieł (5c) – SP nr 7 w Świdniku – „Przygoda nie z tej ziemi”, op. p. Monika Lorek.
Wyróżnienie – Agata Cieślik (6) – SP w Dominowie – „Strażnik Noża”, op. p. Ewa Pietryka.
PRACE INDYWIDUALNE – Poezja:
I miejsce – Katarzyna Kowalczyk (6d) – SP nr 7 w Świdniku – „Siódme niebo na ziemi”, op. p. Monika Lorek.
NAGRODA SPECJALNA – Poezja i proza:
Wiktoria Szulewska (6d) SP nr 5 w Świdniku – „Moje wiersze” i „Rejs do Ziemi Przeznaczenia”, op. p. Narcyza Bajczyk.
Uwaga! Na prośbę opiekunów laureatów termin podsumowania konkursu i wręczenia nagród uległ zmianie! Impreza odbędzie się dnia 5 czerwca 2013 r. o godz. 12.00 – w sali audiowizualnej SP nr 3 (I piętro, s. 212). Zapraszamy wszystkich laureatów konkursu oraz ich opiekunów.
Gratulujemy zwycięzcom! Nagrody książkowe dla nich zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Świdniku i Radę Rodziców SP nr 3.
Tekst Protokółu obrad Jury II POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO „MOJA KSIĄŻKA” do wglądu i pobrania TUTAJ.
II Powiatowy Konkurs „MOJA KSIĄŻKA”
Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku zapraszają do udziału w II Powiatowym konkursie literacko-plastycznym „MOJA KSIĄŻKA”. Celem konkursu jest zachęcanie dzieci i młodzieży do poznawania świata książek, rozwijania wyobraźni i twórczości własnej, przy wykorzystaniu różnorodnych form, technik i środków. W konkursie mogą wziąć udział dzieci w wieku 6 – 12 lat, uczęszczające do szkół podstawowych powiatu świdnickiego. Zadaniem uczestników jest wykonanie książki – w dowolnej formie. Można swobodnie wybrać materiały i technikę pracy. Organizatorzy nie chcą w żaden sposób ograniczać inwencji twórczej!
Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie przez szkołę udziału w konkursie do 1 kwietnia 2013r. na adres:
Szkoła Podstawowa nr 3
ul. Kopernika 9a
21-040 Świdnik (z dopiskiem: Konkurs „Moja Książka”)
Termin dostarczania prac upływa 23 kwietnia. Książki będą oceniane w kategoriach: literacka (poezja, proza) i plastyczna. Każda z nich podzielona zostanie również według kryterium wiekowego : klasy 1-3 szkoły podstawowej (prace zespołowe i indywidualne) oraz klasy 4-6 szkoły podstawowej (prace zespołowe i indywidualne). Do dnia 19 maja wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły. Wręczenie nagród odbędzie się 22 maja. Laureaci zostaną poinformowani indywidualnie o szczegółach imprezy. Dokumenty konkursowe (list przewodni, regulamin i kartę zgłoszenia) można pobrać TUTAJ w kategorii KONKURSY (edycja 2013!).
Pierwsza, ubiegłoroczna edycja konkursu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 114 prac z 7 szkół powiatu. Wiele z nich było na bardzo wysokim poziomie. Pomysł konkursu promującego twórczość własną uczniów, związaną z czytaniem, odpowiedział na zapotrzebowanie środowiska. Nauczyciele wysoko ocenili jego formułę. Zdjęcia z wręczenia nagród oraz zwycięskie prace można zobaczyć TUTAJ.
Konkurs odbywa się pod patronatem Starosty Powiatu Świdnickiego pana Mirosława Króla. Wszelkich informacji na temat imprezy udziela bibliotekarz SP nr 3 pani Bożena Milanowska (bozena.milanowska@gmail.com, telefon SP3, biblioteka: 81 468 23 05 w godzinach 9.00 – 14.00).
Czy są chętni?
Chętnych do pomagania paniom bibliotekarkom zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w CZYTELNI w poniedziałek 12 września 2011 roku o godzinie 11.30 (na dużej przerwie). Zanim uczniowie będą mogli samodzielnie wejść pomiędzy regały, zostaną odpowiednio przeszkoleni. Ustalimy zasady współpracy i zaplanujemy dyżury. Serdecznie zapraszamy piąto- i szóstoklasistów!