browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Archiwum 2009/2010

Spotkania z 3…

Nasza szkolna gazeta  spotkaniaz3logom  ukazuje się już 4 rok. Pani Bożena Milanowska jest jednym z jej redaktorów. Od dłuższego czasu myślała o zamieszczeniu w sieci archiwalnych numerów Spotkań. I wreszcie się to udało! Oddajemy do Waszej dyspozycji wszystkie 18 numerów – włącznie z najnowszym.

Gdyby ktoś chciał się dowiedzieć (albo przypomnieć sobie), co się działo w latach ubiegłych, jak wyglądał itp. – zapraszamy. Wystarczy kliknąć tutaj

„Tak mało, a tak wiele”

Uwaga! Włączamy się w kolejną akcję na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia! Tym razem nie zbieramy pieniędzy, więc może się przyłączyć do nas każdy – niezależnie od zasobności kieszeni.

Na stronie Hospicjum można przeczytać:

„Mechanizm jest prosty. Za każdy kilogram nakrętek firma recyklingowa płaci od 50 do 70 groszy. Kilogram to około 450 nakrętek. Trzeba ich aż kilkadziesiąt tysięcy, aby spełnić marzenia dzieci lub kupić im prezenty urodzinowe.

Nakrętki mogą pochodzić z butelek po wodzie, oleju, kartonach z mlekiem i sokami itp. Wystarczy w szkole, instytucji zorganizować miejsce na zbiórkę (może to być kartonowe pudełko lub duży foliowy worek) oraz ogłosić akcję zbierania!

Zaczynamy od zaraz do końca świata!

Jeżeli uzbieracie Państwo dużą ilość nakrętek należy skontaktować się z biurem Hospicjum(numery kontaktowe na dole) oraz dowieźć nakrętki do nas przy ul. Lędzian 49 w Lublinie.

Dzięki nakrętkom i dobremu sercu mogą Państwo pomóc naszym Podopiecznym.”

I my właśnie chcemy pomóc! Zamiast wyrzucać nakrętki do śmieci, zbieramy je w szkole do pudełka, stojącego koło dyżurnych. Przy okazji dbamy o ekologię. Każdego ranka widać, jak wchodzące do szkoły osoby wysypują nakrętki z woreczków, przyniesionych z domu. W tym tygodniu zapełniamy już kolejne pudło…

Samorząd Uczniowski nadał naszej akcji hasło:

„Tak  mało,  a  tak  wiele”

No właśnie, nie trzeba dużo wysiłku. Wystarczy tylko… odkręcić nakrętkę i przynieść ją do nas. A to chyba potrafimy wszyscy!

„Podziel się książką!”

Już czwarty raz odbyła się nasza akcja „Podziel Się Książką!”.  Z okazji VII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zebraliśmy w tym roku 65 książek. Za wszystkie dary bardzo dziękujemy. Popatrzmy, co przynieśli uczniowie i nauczyciele…

 podzielsie2010

„Edukacyjna r-e-wolucja…”

„Edukacyjna r-e-wolucja – nowa dydaktyka i nowe technologie w szkole. Była ona przeznaczona dla nauczycieli i dyrektorów szkół wszystkich poziomów. Hasło konferencji brzmiało: „Uczyć łatwiej, wiedzieć więcej”.

Z wykładem „Nauka w XXI w. jako pogodne spojrzenie na współczesne klimaty” wystąpił p. Tomasz Zubilewicz. Zaprezentowano zastosowanie na zajęciach lekcyjnych tablicy interaktywnej. Odbyła się dyskusja panelowa na temat: „Kształtowanie innowacyjnego społeczeństwa zaczyna się w szkole”.Kontynuacją tej dyskusji były wykłady p. I. Majewskiej–Opiełki „Budowanie kompetencji potrzebnych do skutecznego działania w nowoczesnym społeczeństwie” oraz W. Kołodziejczyka „Dydaktyka w sieci – technologia Web2.0, gry edukacyjne i ich rola w nowoczesnej szkole”.

Najciekawszy okazał się wykład p. I. Majewskiej–Opiełki. Psycholog i były nauczyciel w klasach 13 szkoły podstawowej, obecnie wykładowca na SGH w Warszawie i doradca w firmach, zwróciła szczególną uwagę na wychowanie do mądrości. Postawiła wiele pytań:

  •  Jak dążyć do tego, by dzieci i nauczyciele odnosili sukcesy  wychowywać do szczęścia?
  •  W jaki sposób osiągnąć równowagę?
  •  Jak uzyskać spójność wewnętrzną?

Padły również odpowiedzi: Należy przede wszystkim kształtować poczucie własnej wartości. Szukać dobrych stron. Chwalić i nagradzać. Współczesna polska szkoła za bardzo opiera się na negowaniu, dążeniu do najlepszych stopni u wszystkich, kształceniu wybitnych uczniów, a nie wszyscy mogą to osiągnąć. Każdy ma jakieś indywidualne predyspozycje i talenty – może się wyróżniać w innych dziedzinach i te należy dostrzegać.

Mamy nadzieję, że w naszej szkole właśnie tak jest…

Wizyta w Skansenie

Dnia 23 kwietnia obie panie bibliotekarki miały okazję uczestniczyć w prezentacji projektu edukacyjnego POZNAJ I USZANUJ CODZIENNOŚĆ INNYCH, która odbyła się w Muzeum Wsi Lubelskiej.

W programie imprezy znalazły się:

  • Żywe obrazy – na podstawie źródeł historycznych z 1 połowy XX w.
  • Niechże historia chwali codzienność! – młodzież przedstawia zasady współczesnej muzealnej edukacji historycznej
  • Prezentacja rekwizytów, zastosowanych w programie
  • Prezentacja ekspozycji dwóch mieszkań żydowskich i sklepiku w chałupie z Głodna

Pracownicy Skansenu i wspomagający ich uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Lublinie wprowadzili wszystkich w klimat tamtych czasów. Ubrani w stroje – odwzorowujące te z epoki lub autentyczne – zaprezentowali obrazy z życia codziennego społeczności żydowskiej z lat 30-tych XX wieku. Przewodnicy opowiedzieli o jej zwyczajach i tradycjach.

Uczestnicy prezentacji mogli również poznać relacje, łączące Żydów z ich chrześcijańskimi sąsiadami. Obejrzeliśmy nową ekspozycję – mieszkania żydowskie i sklepik z tego okresu. Na koniec zostaliśmy zaproszeni na skromny poczęstunek, na który składały się tradycyjne potrawy – między innymi czulent, czyli bardzo wolno gotowany (duszony) gulasz, przyrządzony z koszernego mięsa, z fasolą (często ciecierzycą), cebulą, kaszą jęczmienną lub jaglaną, spożywany w święto szabasowe.

skansen4    skansen1    skansen2 skansen3

Żałoba narodowa

„Czy wszystko pozostanie tak samo, kiedy mnie już nie będzie? Czy książki odwykną od dotyku moich rąk, czy suknie zapomną o zapachu mojego ciała? A ludzie? Przez chwilę będą mówić o mnie, będą dziwić się mojej śmierci – zapomną. Nie łudźmy się, przyjacielu, ludzie pogrzebią nas w pamięci równie szybko, jak pogrzebią w ziemi nasze ciała. Nasz ból, nasza miłość, wszystkie nasze pragnienia odejdą razem z nami i nie zostanie po nich nawet puste miejsce. Na ziemi nie ma pustych miejsc.”

Halina Poświatowska – Opowieść dla przyjaciela

 

Są takie wydarzenia, które odciskają piętno na życiu narodów. I nie muszą to być konflikty zbrojne o ogólnoświatowym zasięgu. Czasami wystarczy tylko niekorzystny splot okoliczności. Jedna chwila…

10 kwietnia 2010 roku, godzina 8.56…

Wszyscy dzisiaj mamy nadzieję, że – wbrew zdaniu Haliny Poświatowskiej – są jednak puste miejsca na ziemi…

swiece

„Festiwal Talentów”

Długo się do niego szykowaliśmy, ale było warto. Uczniowie ze wszystkich klas mogli zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. Największą popularnością cieszyły się występy muzyczne. Byli także akrobaci, gimnastycy, aktorzy… Wszystkie pokazy wzbudzały zainteresowanie i aplauz publiczności.

„Kawiarence pod Zajączkiem” można było uzupełnić brakujące kalorie. Natomiast w sali obok odbywał się kiermasz wypieków i wszelkiego rodzaju prac plastycznych m.in. stroików, pisanek, origami. W trakcie występów prowadzono aukcję.

Impreza okazała się bardzo udana. Mieliśmy okazję zobaczyć, jakich utalentowanych uczniów mamy w naszej szkole. Pozostaje nam tylko życzyć im dalszych sukcesów, dużo siły i cierpliwości do rozwijania swoich pasji.

A wszystko to z myślą o Martynce!

Znowu Martynka!

Pisałam o tym w grudniu na blogu biblioteki (tutaj też, ale dzięki dzisiejszym problemom z Internetem strona główna wyleciała w Kosmos…), w tym roku pomagamy naszej uczennicy Martynce i Jej mamie zbierać pieniądze na epiprotezę oka i operację. Jak dotąd udało nam się przeprowadzić kiermasz prac plastycznych i loterię fantową, z których dochód – ponad 2 tysiące złotych – przekazany został w całości na leczenie Martynki. Szalejąca w mieście grypa pokrzyżowała nam plany, ale teraz zamierzamy zrealizować planowaną wcześniej imprezę charytatywną:

22  marca  2010  roku

 w godzinach  17.00 – 19.00

odbędzie się w naszej szkole

Festiwal  Talentów

dla  Martynki

Program festynu:

  •      Występy utalentowanych uczniów,
  •      Kiermasz ciast,
  •      Wystawa i sprzedaż prac plastycznych, wykonanych przez uczniów,
  •      Aukcja przedmiotów przekazanych przez sponsorów indywidualnych oraz firmy,
  •      Kawiarenka „Pod Zajączkiem” – kawa, herbata, ciastko.

Serdecznie zapraszamy do udziału w  FESTIWALU  i wsparcie naszej akcji.

Pierwszaki w bibliotece

W ciągu ostatnich 2 tygodni nasza biblioteka gościła pierwszaków. Na zajęciach, które odbyły się w czytelni, uczniowie przypomnieli sobie, jak należy postępować z książkami. Poznali właściwą postawę podczas czytania. Dla utrwalenia dobrych nawyków każda klasa otrzymała zbiór najważniejszych zasad – do powieszenia w swojej sali lekcyjnej.

 o co prosi ksiazka

Uczniowie dowiedzieli się również, jakie są zasady korzystania z biblioteki. Mogli obejrzeć różne książki. Te, które najbardziej im się spodobały, wypożyczyli do domu.

Pani bibliotekarka przygotowała jeszcze jedną niespodziankę. Na pamiątkę swojej pierwszej wizyty każde dziecko dostało kolorową zakładkę do książki – ze swoim imieniem i nazwiskiem.

 zakladki

Zdaje się, że pierwszakom spodobało się czytanie. Są w bibliotece częstymi gośćmi.

Świąteczny czas…

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w dniach 21 i 22 grudnia odbyła się loteria fantowa na rzecz Martynki.

 martyna loteria2 martyna loteria1 martyna loteria3

W tych dniach wszyscy oddychaliśmy już świąteczną atmosferą. Mogliśmy również uczestniczyć w „Jasełkach”przygotowanych przez uczniów klas starszych pod kierunkiem pani Katarzyny Terleckiej i pana Sławomira Iwanickiego.

 jaselka

Odbyły się wigilijne spotkania w klasach. Mieliśmy szczególnych gości – Tomka Żukiewicza i jego mamę, którzy postanowili włączyć się w naszą pomoc dla Martynki. Spędzili też miłe chwile z uczniami klas integracyjnych 3a i 1a na wspólnej Wigilii. Wszyscy bardzo przeżyli śpiewanie kolęd i łamanie się opłatkiem. Drobne świąteczne upominki wywołały uśmiech na twarzy Tomka oraz wzruszenie jego mamy.

tomek wigilia 2009

Teraz Martynka!

Martynka1

Martynka ma 7 lat i od września chodzi do naszej szkoły. Była zdrowym dzieckiem. Normalnie się rozwijała. W wieku 4 lat trafiła do szpitala z powodu obrzęku lewego oka. Po wielu badaniach okazało się, że ma nowotwór RMS lewego oczodołu. Przeszła chemioterapię i radioterapię. Teraz choroba jest w okresie remisji. Dziewczynka jest pod stałą opieką poradni onkologicznej CZD w Warszawie.

Martynka nie widzi na lewe oko. Ma zapadniętą gałkę oczną. Chciałaby wyglądać jak wszystkie siedmiolatki. Potrzebuje epiprotezy oka, której zakup nie jest refundowany przez NFZ. Mama Martynki nie może sobie pozwolić na tak duży wydatek.

Chcemy pomóc mamie Martynki w pozyskaniu środków na epiprotezę oka. Grypa nie pozwoliła nam przeprowadzić planowanego Festiwalu Talentów, ale 30 listopada – w Dniu Otwartej Szkoły – odbył się kiermasz prac plastycznych, wykonanych przez uczniów. Udało nam się zebrać 1038,10zł.

 martyna kiermasz1

W dniach 13 i 20 grudnia w Parafii p.w. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku prowadzone będą kolejne kiermasze, a 21 i 22 grudnia w naszej szkole odbędzie się loteria fantowa. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na epiprotezę oka dla Martynki.

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć naszą akcję – może przekazać przedmioty na kiermasz lub fanty na loterię w kancelarii szkoły – codziennie w godzinach 8 – 15.30.

Można również wpłacać pieniądze na konto Rady Rodziców – z dopiskiem„Martynka Górska”:

Rada Rodziców przy SPnr3 im. T.Kościuszki w Świdniku

ul. Kopernika 9a

21-040 Świdnik

Numer rachunku: 55 8689 0007 6001 1910 2000 0010

lub bezpośrednio na konto Martynki:

Martyna Górska

Numer rachunku: 32 1500 1520 1015 2036 9959 0000

Co słychać u Tomka?

 SANYO DIGITAL CAMERA

Niektórzy pewnie pamiętają, że w ubiegłych latach organizowaliśmy świąteczne festyny charytatywne dla Tomka Żukiewicza. Zbieraliśmy pieniądze na leczenie. Przyłączyliśmy się również do walki o refundację leku ELAPRASE, który zapobiega pogłębianie się mukopolisacharydozy typu II. Temat można sobie odświeżyć czytając posty na blogu z grudnia 2008stycznia i lutego 2009 orazoglądając albumy albo wchodząc w archiwum strony z 2007 i 2008 roku (po lewej – na dole w menu).

Decyzja o refundacji leku zapadła w listopadzie 2008 roku. Ale zanim Tomek mógł zacząć go przyjmować, upłynął jeszcze rok. Rodzice znowu musieli walczyć o swoje prawa. Kolejny raz dopiero nagłośnienie sprawy przez media przyspieszyło decyzje urzędników. Od października 2009 roku Tomek przyjmuje lek. Najpierw raz w tygodniu jeździł w tym celu do Warszawy, a od 27 listopada jest wreszcie leczony w Lublinie…

Wszystko to wiemy od mamy Tomka. Mamy od Niej również kilka słów podziękowania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób okazali pomoc:

 Witam.

Chciałabym się podzielić z Wami bardzo dobrą informacją.

Od 16 października tego roku mój syn Tomek (chory na mukopolisacharydozę typu II) zaczął przyjmować upragniony lek, który hamuje rozwój choroby. Czekał na niego bardzo długo. Droga była ciężka, ale nie poddawaliśmy się. Dzięki pomocy innych ludzi – co jest zasługą także Waszej szkoły – zostaliśmy zauważeni w społeczeństwie. Nie byłam osamotniona w tym co robię i to dało mi siłę do walki. Wiedziałam, że mogę zawsze liczyć na bezinteresowną pomoc.

Pokrótce napiszę, jak to wszystko się zaczęło. W listopadzie ubiegłego roku został zrefundowany lek ELAPRASE. Leczenie miało się zacząć od stycznia tego roku, ale procedury trwały dość długo. A dla Tomka każdy dzień czekania, to pogłębianie się choroby! Ostatecznie – w sierpniu miało się zacząć leczenie. Niestety, rozmowy z Lubelskim NFZ kończyły się na niczym. Jak zwykle chodziło o pieniądze. W październiku – po interwencji telewizji TVN Fakty, gdzie został pokazany problem nie tylko nasz, ale i innych dzieci z Polski – znalazły się wreszcie pieniądze na leczenie mojego dziecka na miejscu, w Lublinie. Jednak zanim to nastąpiło, zdecydowałam się jeździć raz w tygodniu do Warszawy – na podanie leku. Wiedziałam, że będzie to uciążliwe dla Tomka, ale miałam nadzieję, że procedury zakończą się szybko i będziemy mogli zacząć leczenie u siebie. Udało się. Od 27 listopada Tomek leczony jest w Lublinie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi.

Dziękuję wszystkim, którzy pomagali mojej rodzinie – dzieciom, rodzicom, nauczycielom. To jest ogromna radość. Tym większa, że mogę się z nią podzielić właśnie z Wami.

Barbara Żukiewicz – mama Tomka

 XII Ogólnopolskie Forum TNBSPlogoTNBSP

W dniach 24-25 października 2009r. odbyło się w Lublinie XII Ogólnopolskie Forum Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, pod hasłem „Biblioteka – Szkolne Centrum Informacji warsztatem pracy i twórczości”. Program dwudniowej imprezy był bardzo ciekawy. Dlatego z całej Polski przyjechało na nią ponad 200 uczestników – głównie bibliotekarzy, ale również dyrektorów szkół i informatyków.

 forum2

Świat nie stoi w miejscu. Wciąż rozwijają się i pojawiają nowe technologie. Szkoły i biblioteki muszą za tymi zmianami nadążyć. Dlatego w ciągu ostatnich lat wiele tradycyjnych bibliotek szkolnych przekształciło się w multimedialne centara informacji. Dzięki pomocy uzyskanej z Unii Europejskiej mogły stać się nowoczesnymi, interdyscyplinarnymi pracowniami, służącymi uczniom, nauczycielom, a także lokalnym społecznościom.

Szkolne Centrum Informacji udostępnia użytkownikom różnorodne źródła informacji (zarówno tradycyjne, jak i elektroniczne), narzędzia do przetwarzania tej informacji oraz tworzenia własnych materiałów i publikacji.  Umożliwia również prowadzenie zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem tych materiałów, a także innych nowoczesnych środków dydaktycznych (urządzeń, oprogramowania, sieciowych zasobów edukacyjnych).

W SCI można więc nie tylko wypożyczyć książki, poczytać czasopisma, skorzystać z Internetu czy multimedialnych programów edukacyjnych. W SCI są również przeznaczone do pracy dla uczniów i nauczycieli stanowiska komputerowe, wyposażone we wszelkie dostępne urządzenia (skaner, drukarka, ksero), na których użytkownicy mogą pracować i przygotować się do zajęć.

Nasza bibliotekarka pani Bożena Milanowska była jednym z członów założycieli TNBSP i od samego początku jego istnienia (styczeń 1993 roku) aktywnie uczestniczyła w pracach Towarzystwa. Włączyła się również w organizację i prowadzenie Forum w Lublinie.

 forum1

Udało jej się również zdobyć dla naszej biblioteki nagrodę –  książkę amerykańskiej pisarki współczesnej Karen Karbo „Minerva Clark na tropie”.Fundatorem nagrody był jeden ze sponsorów imprezy – Agencja Wydawnicza AGA PRESS, której czasopisma Kumpel  Victor Junior  od lat prenumerujemy.

Następne dary

W zeszłym roku udało nam się znaleźć sponsora, dzięki któremu nasza biblioteka wzbogaciła się o piękne nowe książki. Dostaliśmy również obietnicę stałej współpracy. Właśnie otrzymaliśmy kolejne egzemplarze – w tym od nowych firm. Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy. I mamy nadzieję, że to dopiero początek!

notarialna2   sponsor2   notariusz woj


Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.