Pierwsza jaskółka?
Najwyraźniej każdy sposób na zarobienie pieniędzy jest dobry. Nie dziwi zatem fakt, że ktoś wpadł na pomysł zyskania na zbieraniu darowizn od firm dla szkół. Niekoniecznie za wiedzą zainteresowanych.
Jakiś czas temu odebraliśmy w szkole przesyłkę. Zawartością okazały się książki, które firma pośrednicząca zakupiła z pieniędzy przekazanych przez kilku świdnickich biznesmenów. I bylibyśmy bardzo wdzięczni darczyńcom, gdyby nie kilka faktów. Po pierwsze: firma – oczywiście – potrąciła sobie koszty manipulacyjne. Po drugie: nikt nie zapytał nas, jakich książek potrzebujemy. Po trzecie i najważniejsze: otrzymane książki były marnie wydane (klejone, miękka oprawa) – po kilku razach nie bardzo będą się nadawały do użytku. Ich realna wartość nijak się ma do pieniędzy, które zapłacili za nie ofiarodawcy. Gdybyśmy sami je kupowali – zapłacilibyśmy za nie ok. 1/3 tej kwoty.
I bardzo nas to marnotrawstwo ruszyło! Jak sobie wyobraziliśmy, co MY moglibyśmy za tę zebraną kwotę kupić! Pomyśleliśmy sobie, że gdyby udało się wyeliminować pośredników…
No i… namówiliśmy pewną firmę, która – jak się okazało – miała wcześniej do czynienia z tego rodzaju „zbieractwem”. Podobnie jak my była zdegustowana formą, a – przede wszystkim – efektem podobnej współpracy. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi udało nam się pozyskać do biblioteki całą serię fantastycznych przygód Felixa, Neta i Niki. Widok zakupionych książek chyba zadowolił darczyńcę, bo mamy obietnicę dalszej współpracy! Gdyby jakaś firma zechciała wesprzeć naszą bibliotekę podobnymi darami, to prosimy o kontakt z bibliotekarką lub dyrekcją szkoły (tel.: 081 440 8774 ; e-mail: scisp3@op.pl)
Serię książek dla młodzieży „Felix, Net i Nika” autorstwa Rafała Kosika zapoczątkował cztery lata temu „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi„. Przez ten czas powieści z przygodami trójki warszawskich gimnazjalistów zyskały sobie zarówno ogromną sympatię czytelników (liczne fankluby i blogi). Zostały również docenione przez krytyków. Dwa pierwsze tomy otrzymały główną nagrodę literacką i tytuł Książki Roku 2005 Polskiej Sekcji IBBY – International Board on Books for Young People. W prasie i programach telewizyjnych ukazało się wiele pochlebnych recenzji.
Powieści Rafała Kosika są mocno osadzone w polskich realiach. Bohaterami są uczniowie gimnazjum. W ich kolejnych przygodach pojawiają się nie tylko staroświeckie duchy, ale także nowoczesny program sztucznej inteligencji i zwariowane wynalazki. Felix, Net i Nika rozwiązują kolejne zagadki, podróżują w czasie, konstruują przedziwne urządzenia. Zderzają się też ze szkolną rzeczywistością: walczą z gangiem wyłudzającym pieniądze, stykają się z narkotykami, biorą udział w wyborach do uczniowskiego samorządu…
Mimo szybkiej akcji książki zawierają poważniejsze treści. Krytycy podkreślają ich nienachalny dydaktyzm, odwołania do wiedzy, polskiej historii, wartości uniwersalnych: przyjaźni, odpowiedzialności i uczciwości. Są bardzo współczesne. Nowoczesne technologie, humor i wartka akcja sprawiają, że ich czytanie może być alternatywą dla spędzania czasu przed komputerem i telewizorem.
Seria „Felix, Net i Nika” doczeka się wkrótce ekranizacji. W TVP1 ma powstać oparty na książce serial dla młodych widzów. Na festiwalu filmowym w Gdyni Rafał Kosik otrzymał nagrodę w polsko-włoskim konkursie na scenariusz serialu telewizyjnego dla młodych widzów, którego współorganizatorem są m.in. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Telewizja Polska i Międzynarodowy Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży w Giffoni. Niezależnie od konkursu, Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał projektowi filmu dotację.
Powieści w serii:
- Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
- Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa
- Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów
- Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności
- Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek
- Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2: Mała Armia – premiera przewidziana jest na 22 maja 2009r.
W sobotę 23 maja o godzinie 1300 na Międzynarodowych Targach Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Rafał Kosik będzie podpisywał premierowy, szósty już tom serii o warszawskich gimnazjalistach – „Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała Armia.” Chętni proszeni są o przybycie na stoisko Firmy Księgarskiej Jacek Olesiejuk (206). Będzie można otrzymać również gratisowe opowiadanie – „Felix, Net i Nika oraz Ściema Smoczysława.”
Na koniec – dla ciekawych – kilka linków:
Oficjalna strona autora – Rafała Kosika: http://rafalkosik.com/
Oficjalna strona bohaterów: http://www.felixnetinika.pl/
Więcej cytatów: http://pl.wikiquote.org/wiki/Felix,_Net_i_Nika
„Podziel się książką!”
Już trzeci raz odbyła się nasza akcja „Podziel Się Książką!”. W tym roku z okazji VI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zebraliśmy wprawdzie tylko 31 książek, ale za to jakich! Zdjęcie mówi samo za siebie…
1 % podatku
Jeśli chcesz pomóc Tomkowi i innym chorym dzieciom – możesz przekazać 1% swoich podatków na rzecz Stowarzyszenia.
A jak się to wszystko zaczęło? How did it all begin!
Znowu nam się udało!!! We did it again!
Miło nam poinformować wszystkich, którzy wzięli udział w IICharytatywnyM FestynIe ŚwiątecznyM że kolejny raz udało nam się trochę pomóc Tomkowi i jego rodzinie. Z licytacji przekazanych przedmiotów, loterii fantowej, sprzedaży kartek, ozdób świątecznych i ciast oraz „Kawiarenki Pod Choinką” uzyskaliśmy w tym roku 5818 złotych i 98 groszy Dodatkowo przedstawiciele Banku Zachodniego WBK S.A. przekazali symboliczny czek dla Tomka na sumę 2000złotych. Kolejną niespodzianką były otrzymane ze szkół z całej Europy kartki świąteczne i pozdrowienia dla Tomka. Trzy olbrzymie torby, pełne ciepłych myśli i życzeń od dzieci z Grecji, Hiszpanii, Litwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch i, oczywiście, z Polski zostały przekazane na ręce rodziców Tomka. A wiemy, że nie wszystkie kartki zdążyły dotrzeć do szkoły przed 18 grudnia. Resztę przekażemy Państwu Żukiewiczom już w Nowym Roku! Więcej szczegółów i zdjęcia z festynu można znaleźć na blogu biblioteki. |
We are pleased to inform all who participated in 2nd Charity Christams Fete that we’ve again managed to help Tomek and his family. From the auction of collected things, the lottery, „Cafe under the Christmas Tree” we’ve raised this year 5818,98 PLN As a bonus, the representatives of Western Bank WBK S.A. donated us a symbolic cheque for the sum of 2000 PLN. Another surprise were received from the school of entire Europe Christmas cards and greetings for Tomek. Three huge bags full of warm thoughts and wishes from Greece, Spain, Lithuania, Malta, Germany, Portugal, Romania, Great Britain, Italy and, of course, Poland were passed to the parents of Tomek. And we know that not all of the cards managed to arrived before the 18th December. The rest we will give to Mr. and Mrs. Żukiewicz in New Year! For more details and photos check the library’s blog.
|
Stowarzyszenie Chorych na Mukopolisacharydozę i Choroby Pokrewne
Bank Pekao S.A. Oddział w Warszawie
nr: 62 1240 6175 1111 0000 4568 0739 – Tomek Żukiewicz
Pomóżmy Tomkowi! – znowu…
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Świdniku zaprasza na
II Charytatywny Festyn Świąteczny,
który odbędzie się 18 grudnia 2008r. w godzinach 17.00-19.00 w sali gimnastycznej. Całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany na leczenie Tomka Żukiewicza.
Tomek ma 10 lat. Mieszka w Biskupicach. Rodzice rozpaczają, że urzędnicy skazali ich syna na powolną śmierć.
Tomek był zdrowym dzieckiem. Normalnie się rozwijał, pięknie rysował, był gadułą. Gdy miał 2 lata, wszystko się zmieniło. Okazało się, że cierpi na rzadką chorobę genetyczną, która uwstecznia go fizycznie i umysłowo. Teraz cofnął się do poziomu 1,5-rocznego dziecka. Przestał mówić, ucieka do własnego świata.
W całej Polsce na mukopolisacharydozę choruje 40 dzieci. Tomek jest jedynym na Lubelszczyźnie dzieckiem chorym na II typ tej choroby. Ministerstwo Zdrowia nie chce refundować leku, bo jest on za drogi… Roczna walka mediów i polityków nie przyniosła poprawy.
Cała społeczność SP nr 3 chce pomóc rodzicom Tomka w pozyskaniu środków na leczenie. Dlatego już drugi raz organizowany jest taki festyn. W ubiegłym roku na leczenie Tomka udało się zebrać 4260,33złotych. Organizatorzy mają nadzieję, że w tym roku nie będzie gorzej.
Wszystkich, którzy chcą wesprzeć akcję, zapraszamy 18 grudnia na festyn. W programie m.in.: koncert kolęd w wykonaniu uczniów SP 3 oraz Chóru Miejskiego; kiermasz ciast, ozdób choinkowych, kart świątecznych; loteria fantowa; aukcja; „Kawiarenka Pod Choinką”.
Gdyby ktoś chciał podarować fanty na loterię lub przedmioty na aukcję – można je przynieść do sekretariatu szkoły codziennie w godzinach 8.oo-15.oo.
Mamy swojego bloga!
Właśnie powstał blog naszego SCI. Na razie jedyną jego autorką jest pani bibliotekarka, ale mamy nadzieję, że to się szybko zmieni. Wszyscy chętni, którzy zechcą się włączyć w prowadzenie bloga będą mile widziani.
Zapraszamy!
Trwa konkurs dla uczniów na prezentację multimedialną…
„Polskie drogi do niepodległości”
Z okazji 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ogłoszony został szkolny konkurs na prezentację multimedialną. Temat pracy może być następujący:
Prace należy składać – w wersji elektronicznej – w bibliotece do
5 grudnia 2008 r.
Ci, którzy potrzebują pomocy w przygotowaniu pracy, mogą się zgłosić do biblioteki szkolnej – codziennie w godzinach otwarcia – patrz niżej.
Godziny pracy:
Informujemy, że w roku szkolnym 2008/2009
Szkolne Centrum Informacyjne
będzie pracować w następujących godzinach:
Poniedziałek 9.00 – 15.00
Wtorek, środa, piątek 8.00 – 14.00
Czwartek 8.00 – 15.00
Zapraszamy!