browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Archiwum 2008/2009

Pierwsza jaskółka?

Najwyraźniej każdy sposób na zarobienie pieniędzy jest dobry. Nie dziwi zatem fakt, że ktoś wpadł na pomysł zyskania na zbieraniu darowizn od firm dla szkół. Niekoniecznie za wiedzą zainteresowanych.

Jakiś czas temu odebraliśmy w szkole przesyłkę. Zawartością okazały się książki, które firma pośrednicząca zakupiła z pieniędzy przekazanych przez kilku świdnickich biznesmenów. I bylibyśmy bardzo wdzięczni darczyńcom, gdyby nie kilka faktów. Po pierwsze: firma – oczywiście – potrąciła sobie koszty manipulacyjne. Po drugie: nikt nie zapytał nas, jakich książek potrzebujemy. Po trzecie i najważniejsze: otrzymane książki były marnie wydane (klejone, miękka oprawa) – po kilku razach nie bardzo będą się nadawały do użytku. Ich realna wartość nijak się ma do pieniędzy, które zapłacili za nie ofiarodawcy. Gdybyśmy sami je kupowali – zapłacilibyśmy za nie ok. 1/3 tej kwoty.

I bardzo nas to marnotrawstwo ruszyło! Jak sobie wyobraziliśmy, co MY moglibyśmy za tę zebraną kwotę kupić! Pomyśleliśmy sobie, że gdyby udało się wyeliminować pośredników…

No i… namówiliśmy pewną firmę, która – jak się okazało – miała wcześniej do czynienia z tego rodzaju „zbieractwem”. Podobnie jak my była zdegustowana formą, a – przede wszystkim – efektem podobnej współpracy. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi udało nam się pozyskać do biblioteki całą serię fantastycznych przygód Felixa, Neta i Niki. Widok zakupionych książek chyba zadowolił darczyńcę, bo mamy obietnicę dalszej współpracy! Gdyby jakaś firma zechciała wesprzeć naszą bibliotekę podobnymi darami, to prosimy o kontakt z bibliotekarką lub dyrekcją szkoły (tel.: 081 440 8774 ; e-mail: scisp3@op.pl)

 notarialna 1a

Serię książek dla młodzieży Felix, Net i Nika” autorstwa Rafała Kosika zapoczątkował cztery lata temu Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Przez ten czas powieści z przygodami trójki warszawskich gimnazjalistów zyskały sobie zarówno ogromną sympatię czytelników (liczne fankluby i blogi). Zostały również docenione przez krytyków. Dwa pierwsze tomy otrzymały główną nagrodę literacką i tytuł Książki Roku 2005 Polskiej Sekcji IBBY – International Board on Books for Young People. W prasie i programach telewizyjnych ukazało się wiele pochlebnych recenzji.

Powieści Rafała Kosika są mocno osadzone w polskich realiach. Bohaterami są uczniowie gimnazjum. W ich kolejnych przygodach pojawiają się nie tylko staroświeckie duchy, ale także nowoczesny program sztucznej inteligencji i zwariowane wynalazki. Felix, Net i Nika rozwiązują kolejne zagadki, podróżują w czasie, konstruują przedziwne urządzenia. Zderzają się też ze szkolną rzeczywistością: walczą z gangiem wyłudzającym pieniądze, stykają się z narkotykami, biorą udział w wyborach do uczniowskiego samorządu…

Mimo szybkiej akcji książki zawierają poważniejsze treści. Krytycy podkreślają ich nienachalny dydaktyzm, odwołania do wiedzy, polskiej historii, wartości uniwersalnych: przyjaźni, odpowiedzialności i uczciwości. Są bardzo współczesne. Nowoczesne technologie, humor i wartka akcja sprawiają, że ich czytanie może być alternatywą dla spędzania czasu przed komputerem i telewizorem.

Seria Felix, Net i Nika” doczeka się wkrótce ekranizacji. W TVP1 ma powstać oparty na książce serial dla młodych widzów. Na festiwalu filmowym w Gdyni Rafał Kosik otrzymał nagrodę w polsko-włoskim konkursie na scenariusz serialu telewizyjnego dla młodych widzów, którego współorganizatorem są m.in. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Telewizja Polska i Międzynarodowy Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży w Giffoni. Niezależnie od konkursu, Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał projektowi filmu dotację.

                   Powieści w serii:

W sobotę  23 maja o godzinie 1300  na Międzynarodowych Targach Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Rafał Kosik będzie podpisywał premierowy, szósty już tom serii o warszawskich gimnazjalistach – Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2Mała Armia.”  Chętni proszeni są o przybycie na stoisko Firmy Księgarskiej Jacek Olesiejuk (206). Będzie można otrzymać również gratisowe opowiadanie – „Felix, Net i Nika oraz Ściema Smoczysława.”

header_GNL_black_770x60

                      Na koniec – dla ciekawych – kilka linków:

Oficjalna strona autora – Rafała Kosika:  http://rafalkosik.com/

Oficjalna strona bohaterów:  http://www.felixnetinika.pl/

Więcej cytatów:  http://pl.wikiquote.org/wiki/Felix,_Net_i_Nika

 

„Podziel się książką!”

Już trzeci raz odbyła się nasza akcja „Podziel  Się  Książką!”. W tym roku z okazji VI  Ogólnopolskiego Tygodnia  Bibliotek   zebraliśmy wprawdzie tylko 31 książek, ale za to jakich! Zdjęcie mówi samo za siebie…

podziel2009

1 % podatku

Jeśli chcesz pomóc Tomkowi i innym chorym dzieciom – możesz przekazać 1% swoich podatków na rzecz Stowarzyszenia.

 prawa.1               prawa.2

Podziękowania  ang  Thanks

pol ang
W imieniu własnym i Tomka chcemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim dzieciom i ich nauczycielom za wspaniałe kartki świąteczne i pełne ciepła życzenia, za czas i pracę włożone w ich przygotowanie. Sprawiliście mu wielką radość. Na jego twarzy zagościł uśmiech, gdy – słuchając kolęd – przeglądał „stos” kolorowych kartek.Dziękujemy za wielki dar serca, okazany naszemu synkowi. Cieszymy się, że Tomek ma tak wielu przyjaciół – nie tylko w Polsce, ale i za granicą.Bardzo serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy.

Rodzice Tomka – Barbara i Robert Żukiewiczowie

On behalf of us and Tomek we would like to thank you all for wonderful Christmas cards and warm greetings, for all effort you made preparing them. You made him very happy looking at the enormous pile of cards while listening to Christmas carols. Thank you for the gift you gave to our beloved son. We are happy that he has found so many friends – not only in Poland but also abroad. Thank you so much!

Tomek’s parents – Barbara and Robert Żukiewicz

 

A jak się to wszystko zaczęło?  ang  How did it all begin!

pol ang
O Tomku Żukiewiczu i jego chorobie usłyszeliśmy ponad rok temu. Dowiedzieliśmy się z prasy, że jest on jednym z 24 dzieci w Polsce chorych na rzadką chorobę genetyczną – mukopolisacharydozę, która uwstecznia fizycznie i umysłowo. Ministerstwo Zdrowia nie chciało refundować leku, bo jest on za drogi, więc Tomek został skazany na powolną śmierć…Nie mogąc się pogodzić z tą sytuacją społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdniku postanowiła zorganizować zbiórkę funduszy na leczenie Tomka. Okres przedświąteczny  okazał się doskonałym czasem na otwieranie ludzkich serc i portfeli. Forma charytatywnego festynu wydawała się najbardziej odpowiednia dla takich działań. Rzeczywistość potwierdziła oczekiwania organizatorów. Udało się wtedy zebrać kwotę 4260,33 złotych.Wkrótce potem uczniowie klas 6 napisali list do pani minister zdrowia Ewy Kopacz. Przedstawili w nim dramatyczną sytuację Tomka i prosili o umieszczenie mukopolisacharydozy w wykazie chorób przewlekłych, refundację leku pod nazwą ELAPRASE (na mukopolisacharydozę – typ II, Hunter), objęcie Tomka rządowym programem wczesnej interwencji na rzecz dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców oraz finansowanie leczenia. Pod listem podpisali się wszyscy uczniowie i nauczyciele.Lubelscy parlamentarzyści ze wszystkich partii politycznych złożyli w sprawie Tomka interpelacje poselskie. Sytuację chłopca kilkakrotnie nagłośniły media. Rodzice chorych dzieci organizowali pikiety. Roczna walka zaowocowała wpisaniem pod koniec listopada 2008 ELAPRASE na listę leków refundowanych. Pojawiła się nadzieja…Niezależnie od decyzji urzędników społeczność SP nr 3 w Świdniku postanowiła ponownie wesprzeć Tomka i jego rodzinę. 18 grudnia 2008 roku odbył się II Charytatywny Festyn Świąteczny. W programie imprezy znalazły się m.in.: koncert kolęd w wykonaniu uczniów SP 3 oraz Chóru Miejskiego; kiermasz ciast, ozdób choinkowych, kart  świątecznych; loteria fantowa; aukcja; „Kawiarenka Pod Choinką”. W przygotowania zaangażowały się całe rodziny uczniów i nauczycieli, sponsorzy okazali się hojni, a media przychylne – każdy na miarę swoich możliwości.

Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Z licytacji przekazanych przedmiotów, loterii fantowej, sprzedaży kartek, ozdób świątecznych i ciast oraz „Kawiarenki Pod Choinką” udało się uzyskać 5818,98zł. Dodatkowo przedstawiciele Banku Zachodniego WBK S.A. przekazali symboliczny czek dla Tomka na sumę 2000 złotych. Kolejną niespodzianką były otrzymane ze szkół z całej Europy kartki świąteczne i pozdrowienia dla Tomka. Trzy olbrzymie torby, pełne ciepłych myśli i życzeń od dzieci z Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Włoch i z Polski – zostały przekazane na ręce rodziców Tomka. Nie wszystkie kartki zdążyły dotrzeć do szkoły przed 18 grudnia. Pozostałe Państwo Żukiewiczowie otrzymają już w Nowym Roku!

 

We heard about Tomek and his disease over a year ago. We found that he is one of the 24 children in Poland who suffer from a rare genetic disease – type II mucopolysaccharidosis, Hunter’s syndrome, which retards people both physically and mentally. Polish Ministry of Health did not want to refund the cure for this disease, which meant Tomek was condemned to slow and painful death…As we, the teachers and the pupils of Primary School No 3 in Świdnik could not agree to that, we decided to collect some money to let Tomek’s family buy the expensive medicine. Christmas time is the perfect moment to open people’s hearts and wallets. A charity fete seemed the most suitable way of raising funds for Tomek. Fortunately, the reality prooved better than our plans – we raised 4260,33 PLN.Soon after that, the pupils of our school’s 6th grade wrote a letter to the Minister of Health, Ms Ewa Kopacz. They presented the dramatic situation of Tomek and asked to include type II mucopolysaccharidosis, Hunter’s syndrome on the list of the chronic diseases and for the refund of ELAPRASE and the treatment of the disease (the medicine necessary to cure the disease). They also asked to include Tomek in state programme of early intervention for the disabled children and their parents. The letter was signed by all our pupils and teachers.Lublin MPs of all political parties interpellated in the Polish House of Representatives. The boy’s situation was presented in the media. The sick children’s parents organised protests and marches. The year’s struggle resulted in the Ministry of Health agreement to refund ELAPRASE. The hope has appeared…Regardless of the official decisions, the school’s community decided to help and donate Tomek and his family again. On 18th December, 2008 we organised the 2nd Charity Fete for Tomek. We sang Christmas carols, sold cakes, Christmas decorations and cards, we held an auction and sold tea and coffee for the guests. All of us engaged actively in the organisation – the pupils, the teachers, the parents, the sponsors and the media.The results prooved better than our plans – of all out activities we managed to get 5818,98 PLN. What is more, Western Bank WBK S.A. presented Tomek with a cheque for 2000 PLN. Another surprise were the masses of Christmas greetings for Tomek from schools from all over Europe – France, Greece, Spain, Lithuania, Latvia, Malta, Germany, Portugal, Romania, Slovenia, United Kingdom, Italy and Poland they were all given to Tomek. Not all of them could arrive in time for Christmas – some of them came in January.

 

 

Znowu nam się udało!!!   ang  We did it again!

DSCF5911

pol ang

Miło nam poinformować wszystkich, którzy wzięli udział w

IICharytatywnyM   FestynIe   ŚwiątecznyM

że kolejny raz udało nam się trochę pomóc Tomkowi i jego rodzinie. Z licytacji przekazanych przedmiotów, loterii fantowej, sprzedaży kartek, ozdób świątecznych i ciast oraz „Kawiarenki Pod Choinką” uzyskaliśmy w tym roku

5818  złotych  i  98  groszy

Dodatkowo przedstawiciele Banku Zachodniego WBK S.A. przekazali symboliczny czek dla Tomka na sumę 2000złotych.

Kolejną niespodzianką były otrzymane ze szkół z całej Europy kartki świąteczne i pozdrowienia dla Tomka. Trzy olbrzymie torby, pełne ciepłych myśli i życzeń od dzieci z Grecji, Hiszpanii, Litwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch i, oczywiście, z Polski zostały przekazane na ręce rodziców Tomka. A wiemy, że nie wszystkie kartki zdążyły dotrzeć do szkoły przed 18 grudnia. Resztę przekażemy Państwu Żukiewiczom już w Nowym Roku! Więcej szczegółów i zdjęcia z festynu można znaleźć na blogu biblioteki.

We are pleased to inform all who participated in

2nd  Charity  Christams  Fete

that we’ve again managed to help Tomek and his family. From the auction of collected things, the lottery, „Cafe under the Christmas Tree” we’ve raised this year

5818,98  PLN

As a bonus, the representatives of Western Bank WBK S.A. donated us a symbolic cheque for the sum of 2000 PLN.

Another surprise were received from the school of entire Europe Christmas cards and greetings for Tomek. Three huge bags full of warm thoughts and wishes from Greece, Spain, Lithuania, Malta, Germany, Portugal, Romania, Great Britain, Italy and, of course, Poland were passed to the parents of Tomek. And we know that not all of the cards managed to arrived before the 18th December. The rest we will give to Mr. and Mrs. Żukiewicz in New Year! For more details and photos check the library’s blog.

 

 

 

pol ang

Wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel, bardzo serdecznie dziękujemy.  Licznym ofiarodawcom i sponsorom – za przekazane dary. Rodzicom naszych uczniów i wszystkim uczestnikom – za liczne przybycie i hojność. Przeliczone komisyjnie pieniądze zostały już wpłacone do banku (bez prowizji!) na konto fundacji z przeznaczeniem dla Tomka.

Dla tych, którzy nie mieli okazji być na festynie, a chcieliby wesprzeć naszą akcję – podajemy numer konta fundacji:

We want to thank to everyone who answered our appeal. Our contributors and sponsors – for donated things. The parents of our pupils and all participants – for showing up in so great number and generosity. Counted collectively money were transfered (without a provision!) to the foundation’s account with destination for Tomek.

For those who didn’t have a chance to participate in the fete but want to support our action – we give the number of the account of the foundation:

Stowarzyszenie Chorych na Mukopolisacharydozę i Choroby Pokrewne

Bank Pekao S.A. Oddział w Warszawie

nr: 62 1240 6175 1111 0000 4568 0739 – Tomek Żukiewicz

 

 

Pomóżmy Tomkowi! – znowu…

 

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Świdniku zaprasza na

II  Charytatywny   Festyn   Świąteczny,

 który odbędzie się 18 grudnia 2008r. w godzinach 17.00-19.00 w sali gimnastycznej. Całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany na leczenie Tomka Żukiewicza.

Tomek ma 10 lat. Mieszka w Biskupicach. Rodzice rozpaczają, że urzędnicy skazali ich syna na powolną śmierć.

Tomek był zdrowym dzieckiem. Normalnie się rozwijał, pięknie rysował, był gadułą. Gdy miał 2 lata, wszystko się zmieniło.  Okazało się, że cierpi na rzadką chorobę genetyczną, która uwstecznia go fizycznie i umysłowo.  Teraz cofnął się do poziomu 1,5-rocznego dziecka. Przestał mówić, ucieka do własnego świata.

W całej Polsce na mukopolisacharydozę choruje 40 dzieci. Tomek jest jedynym na Lubelszczyźnie dzieckiem chorym na II typ tej choroby. Ministerstwo Zdrowia nie chce refundować leku, bo jest on za drogi… Roczna walka mediów i polityków nie przyniosła poprawy.

Cała społeczność SP nr 3 chce pomóc rodzicom Tomka w pozyskaniu środków na leczenie. Dlatego już drugi raz organizowany jest taki festyn. W ubiegłym roku na leczenie Tomka udało się zebrać 4260,33złotych. Organizatorzy mają nadzieję, że w tym roku nie będzie gorzej.

Wszystkich, którzy chcą wesprzeć akcję, zapraszamy 18 grudnia na festyn. W programie m.in.: koncert kolęd w wykonaniu uczniów SP 3 oraz Chóru Miejskiego; kiermasz ciast, ozdób choinkowych, kart  świątecznych; loteria fantowa; aukcja; „Kawiarenka Pod Choinką”.

Gdyby ktoś chciał podarować fanty na loterię lub przedmioty na aukcję – można je przynieść do sekretariatu szkoły codziennie w godzinach 8.oo-15.oo.

 

Mamy swojego bloga!

Właśnie powstał blog naszego SCI. Na razie jedyną jego autorką jest pani bibliotekarka, ale mamy nadzieję, że to się szybko zmieni. Wszyscy chętni, którzy zechcą się włączyć w prowadzenie bloga będą mile widziani.

Zapraszamy!

http://scisp3.blog.onet.pl/

Trwa konkurs dla uczniów na prezentację multimedialną…

 1

„Polskie  drogi  do  niepodległości”   

Z okazji 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ogłoszony został szkolny konkurs na prezentację multimedialną. Temat pracy może być następujący:

libro2

    – dzieje Polski tego okresu – od generała Tadeusza Kościuszki, poprzez okres rozbiorów, do Józefa Piłsudskiego i dnia odzyskania wolności przez Polaków

 libro2

    – konkretne wydarzenie historyczne z tego okresu (np. wybrane powstanie, literatura, kultura itp.)

 libro2

    – wybrana postać historyczna

Prace należy składać – w wersji elektronicznej – w bibliotece do

5 grudnia 2008 r.

Ci, którzy potrzebują pomocy w przygotowaniu pracy, mogą się zgłosić do biblioteki szkolnej – codziennie w godzinach otwarcia – patrz niżej.

 

 

Godziny pracy:

Informujemy,  że  w  roku  szkolnym  2008/2009

Szkolne  Centrum  Informacyjne

będzie  pracować  w  następujących  godzinach:

Poniedziałek               9.00 – 15.00

Wtorek, środa, piątek   8.00 – 14.00

Czwartek                  8.00 – 15.00

Zapraszamy!


Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.