„Podzieleni książką” po raz piąty…
W tym roku już po raz piąty odbyła się akcja „Podziel się książką”. Wprawdzie nie pobiliśmy naszego dotychczasowego rekordu, ale biblioteka wzbogaciła się o 127 książek i 9 komiksów. Za wszystkie przekazane materiały ogromnie dziękujemy!
Następny dar sponsora…
Serdecznie dziękujemy naszemu ulubionemu sponsorowi za przekazanie bibliotece następnych książek. Mamy nadzieję, że w jego przypadku sprawdza się myśl Phila Bosmansa:
„Dziel z innymi swój chleb, a lepiej będzie ci smakował.”
Znowu pomagamy Martynce!
Przez dwa lata organizowaliśmy festyny charytatywne na rzecz Tomka Żukiewicza – chłopca chorego na mukopolisacharydozę typu II. Na szczęście w jego sprawie nastąpił pozytywny zwrot, o czym można przeczytać w archiwum. Od ubiegłego roku pomagamy naszej uczennicy Martynce Górskiej (szczegóły w archiwalnych numerach „Spotkań z 3” oraz na blogu).
Martynka chodzi teraz do 2 klasy. Potrzebuje epiprotezy oka, na zakup której zbieramy pieniądze. Do naszej akcji przyłączyli się harcerze, uczniowie PCEZ, przedszkolaki, studenci z kilku miast w Polsce. 29 listopada (Dzień Otwarty w naszej szkole) oraz 11 grudnia w MOK-u odbyły się kiermasze ozdób świątecznych. Można je było również kupić 19 grudnia w kościele p.w. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku. Świąteczne akcje przyniosły 2510zł, więc razem zebraliśmy już 11410zł. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze działania. Jesteśmy wdzięczni za zrozumienie i okazane serce.
Dnia 12 kwietnia odbędzie się kolejny festyn charytatywny – 2 Festiwal Talentów. Uczniowie ze wszystkich klas będą mogli kolejny raz zaprezentować swoje umiejętności artystyczne, muzyczne, recytatorskie, sportowe. Równocześnie odbędzie się kiermasz wypieków i wszelkiego rodzaju prac plastycznych m.in. stroików, pisanek, origami. W trakcie występów zostaną przeprowadzone aukcje. Zdjęcia z zeszłorocznego festynu można obejrzeć tutaj.
Chętnych do wsparcia naszej akcji (mile widziane są przedmioty na loterię fantową i aukcje) prosimy o kontakt z koordynatorką działań, wychowawczynią klasy 2b p. Justyną Legocką, sekretariatem szkoły 81 468 23 05 lub redakcją gazety (spotkaniaz3@gmail.com).
Zmiany…
Nasza czytelnia wzbogaciła się o kolejny sprzęt. Dotychczas dysponowaliśmy 4 komputerami, dofinansowanymi w 2006 roku przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach projektu „INTERNETOWE CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH SZKOLNYCH I PEDAGOGICZNYCH”. Teraz dołączyło do nich 6 laptopów. Została położona nowa sieć elektryczna, zainstalowano router Wi-Fi. Mamy zatem w czytelni 10 stanowisk, drukarkę laserową, kserokopiarkę i skaner w jednym oraz bezprzewodowy Internet.
Uczniowie od razu zaczęli wykorzystywać nowe możliwości. Ponieważ mogą sobie dzień wcześniej zarezerwować stanowisko na określoną godzinę, rzadko zdarza się sytuacja, że dla chętnych brakuje miejsca. Czasami jednak na wolny komputer trzeba trochę poczekać. Można wtedy odrobić lekcje, poczytać książkę lub czasopismo.
I po feriach…
W czasie ferii zimowych (w piątek w pierwszym tygodniu) można było wypożyczyć książki i skorzystać z czytelni. Dzięki uprzejmości naszych stałych sponsorów znów otrzymaliśmy nowe książki… A na stronie jest do poczytania aktualny numer szkolnej gazety. Zapraszamy!
Pierwszaki w bibliotece
W listopadzie i grudniu Szkolne Centrum Informacyjne odwiedzili uczniowie klas pierwszych naszej szkoły. Chcieli poznać „królestwo książek”. W trakcie spotkania zwiedzili bibliotekę i czytelnię oraz poznali zasady korzystania ze zbiorów. Dowiedzieli się również jak należy zachować się w bibliotece i dbać o książki.
Wizytę zakończyło samodzielne wypożyczenie pierwszych książek. Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy otrzymali kolorowe zakładki. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu dzieci często i chętnie będą przychodziły do biblioteki.
Długo oczekiwany…
Klasówka z arytmetyki
„Dziś rano nie chciałem iść do szkoły, bo miała być klasówka z arytmetyki. Bardzo nie lubię klasówek – po pierwsze, bo trwają dwie godziny, no i tracimy jedną przerwę. Po drugie, bo przedtem trzeba się okropnie dużo uczyć, a potem i tak zawsze ma się pytania z tego, czego się nie umie, obrywa się złe stopnie i w domu mama na was krzyczy, a tata mówi, że nigdy nic nie osiągniecie, i że on w waszym wieku był zawsze najlepszym uczniem, i że jego tata był z niego bardzo dumny. Jeszcze jak klasówka jest z historii albo geografii i ma się trochę szczęścia, to każą opowiadać o przygodach Joanny d’Adc, które są bardzo fajne, albo o dopływach Sekwany – z tym nie mam kłopotu. Ale arytmetyka jest straszna, bo trzeba myśleć.
I właśnie dlatego, kiedy ma być klasówka z arytmetyki, wszyscy próbujemy zachorować, żeby zostać w domu. Tylko że mamy nie chcą o niczym słyszeć i posyłają nas do szkoły. Raz nawet mama Joachima nie uwierzyła mu, jak mówił, że jest chory, a on miał świnkę – i potem wszyscy żeśmy mieli świnkę w czasie ferii.”
Od naszego ulubionego sponsora otrzymaliśmy właśnie kolejny dar. Niektórzy może poznali, jakiej postaci słowa zostały zacytowane powyżej. Jeśli nie, to wkrótce wszyscy będą mogli to sprawdzić. Nasza biblioteka wzbogaciła się właśnie o 2 nowe tomy przygód Mikołajka i jego kolegów.
Mikołajek skończył w zeszłym roku 50 lat, ale wciąż pozostaje młodym, pełnym humoru i wyobraźni bohaterem – dla małych i dużych. Na podstawie książek o nim powstał również film. René Goscinny, autor cyklu, jest także znanym twórcą komiksu europejskiego – m. in. postaci Asterixa i Lucky Luka. Nie wszyscy wiedzą, że jego rodzice pochodzili z Polski.
Ciekawych – odsyłam do stron o pisarzu i książkach:
http://wyborcza.pl/1,76842,4735528.html
http://kulturaonline.pl/mikolajek,tesknota,za,dziecinstwem,tytul,artykul,2085.html
http://kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/101892,goscinny-mikolajek-to-anty-harry-potter.html
A dla pasjonatów lotnictwa mamy Wielką Encyklopedię Samolotów Davida Donalda. Dziękujemy pięknie…
Zakręceni…
Jeszcze przed wakacjami włączyliśmy się w kolejną akcję na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia. Zamiast wyrzucać nakrętki do śmieci, zbieramy je w szkole do pudełka, stojącego przy stoliku dyżurnych. Co tydzień przybywa kolejne pudło…
Do firmy recyklingowej trafiło już prawie 13 ton plastiku! (w tym – zebrane przez nas 6 dużych worków!!!) Za uzyskane pieniądze dwóch podopiecznych hospicjum pojedzie na pielgrzymkę do grobu Jana Pawła II do Rzymu.
Ale to jeszcze nie koniec! Trwa druga edycja akcji. Pudła na nakrętki stoją w wielu sklepach, urzędach, restauracjach, siłowniach… Nie trzeba dużo wysiłku. Wystarczy tylko… odkręcić nakrętkę. Tyle potrafimy wszyscy. Wyobraźmy sobie, jakiej góry śmieci uda nam się w ten sposób pozbyć!
W nowym roku szkolnym
Na blogu zasygnalizowane zostały pewne zmiany… Ponieważ pole manewru jest dość ograniczone (pomieszczenia nie są z gumy, a księgozbiór duży) – nie mogły one być bardzo rewolucyjne. Jednak czytelnicy od razu je zauważyli. W wypożyczalni pojawił się kolejny, duży regał z książkami dostępnymi dla uczniów do samodzielnego przeglądania. Sądząc z reakcji – pomysł bardzo się wszystkim spodobał.
Dzięki stałej współpracy ze sponsorami otrzymaliśmy następne książki. Bardzo nas cieszy fakt systematycznego przekazywania darów. O tym, że każda złotówka jest dobrze wydana świadczą zamieszczane na stronie zdjęcia! Potrafimy za 100-150 złotych kupić takie właśnie książki. Uzgadniamy ze sponsorem kwotę zakupu i sami je wybieramy, bo znamy potrzeby naszych czytelników. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i mamy nadzieję, że do tak szacownego grona wkrótce dołączą kolejne firmy.
Kolejny dar…
Serdecznie dziękujemy naszemu ulubionemu sponsorowi za przekazanie bibliotece następnych książek. Mamy nadzieję, że w jego przypadku sprawdza się myśl Phila Bosmansa: