„Już od dzisiaj Jeżycjada
na zawsze nam w pamięć zapada.
I choć pani Szczepańska
ciągle daje nam lańska,
to i tak lubimy te książki.” (Natalia i Wiktoria)
Tuż po biciu rekordu w jednoczesnym, masowym czytaniu książek przyszła pora na „Noc w bibliotece z Jeżycjadą”. Odbyła się ona 10-11 czerwca – w ramach Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady, ogłoszonego przez Wydawnictwo Akapit Press.
Imprezę rozpoczęły gry integrujące oraz na koncentrację i spostrzegawczość. Potem uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną o życiu i twórczości Małgorzaty Musierowicz. Okazało się, że niektórzy są ogromnymi fanami tej serii i znają ją doskonale. Inni – dopiero poznawali te ciekawe książki i prezentacja bardzo im w tym pomogła. Swoją ogromną wiedzą z dziedziny „Borejkologii” chętnie dzieliła się Agata Łukasik z 5b. Była bezkonkurencyjna!
Nadmiar energii pozwoliła wykorzystać gra w ogonki. Po chwili oddechu wszyscy powrócili do Poznania aby rozwiązać quiz, sprawdzający znajomość Jeżycjady.
Zaraz potem rozpoczęła się gra terenowa. Zadania, oczywiście, związane były z książkami MM. Trzeba było ułożyć tytuły serii w kolejności ukazywania się, dopasować pseudonimy do konkretnych postaci, a fragmenty – do książek, narysować drzewo genealogiczne rodziny Borejków oraz napisać limeryk. Żeby pozostać w klimacie – na kolację były kanapki z pastami serowymi w kolorach żółtym, zielonym i czerwonym.
Po wieczornej toalecie przyszedł czas na nocną wędrówkę po szkole. W świetle latarek wyglądała ona bardzo niecodziennie i miała wiele tajemniczych zakątków. Zagadkowe było również kolejne zadanie – należało odszyfrować tekst. Przez resztę wieczoru i kawałek nocy trwało czytanie i rozmowy na temat wybranych fragmentów.
Dzień drugi rozpoczął się od porannej gimnastyki. Po śniadaniu uczniowie pisali listy do wybranych bohaterów Jeżycjady. Opowiadali swoje wrażenia z lektury oraz kończącej się właśnie imprezy. Następnie wszystkie listy zostały odczytane. Wynikało z nich, że uczestnicy dobrze się bawili i wrócą do domów pełni wrażeń. W nagrodę otrzymali dyplomy, zaprojektowane przez Małgorzatę Musierowicz.
Bardzo dziękuję paniom Justynie Legockiej i Małgorzacie Żabińskiej za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu imprezy.
W galerii poniżej – wybrane zdjęcia. Więcej można zobaczyć na Facebooku biblioteki. Zapraszamy!