browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

„Z wizytą w Bibliotece … nie tylko dla żaków”

Opublikowane przez dnia 27 Wrzesień 2016

Dnia 22 września grupa uczniów z klas 5 i 6 pomagających w bibliotece, wybrała się z pp. Bożeną Milanowską i Elżbietą Wolanin na Lubelski Festiwal Nauki. Celem ich wyprawy była Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego – jedna z najnowocześniejszych bibliotek w Lublinie.

Po spacerze przez Ogród Saski uczniowie wzięli udział w zajęciach p.t. „Z wizytą w Bibliotece … nie tylko dla żaków”. Mieli okazję poznać pracę biblioteki „od kuchni” i zajrzeć w miejsca, na co dzień dostępne tylko dla pracowników. Zwiedzili magazyny i czytelnie, poznali drogę pokonywaną przez książkę. Przesuwali bez wysiłku ogromne regały. Mogli również zobaczyć, jak działają różne urządzenia, wspomagające pracę bibliotekarzy oraz ułatwiające czytelnikom – również niepełnosprawnym – korzystanie ze zbiorów. Poznali ciekawe przykłady zbiorów specjalnych – najstarszą oraz największą książkę w bibliotece.

Drugie zajęcia nosiły tytuł „Bookcrossing. (Nie)znany los książek”. Uczniowie dowiedzieli się, na czym to zjawisko polega i jak założyć własną wirtualną półkę. Zarejestrowali przyniesione przez siebie książki na stronie bookcrossing.pl. Usłyszeli również, jak mogą śledzić ich dalsze losy. Dali swoim książkom nowe życie…

Na zakończenie wizyty mogli obejrzeć połączoną z wystawą prezentację multimedialną „Książka w opałach”. Poznali różne przykłady, najciekawsze rodzaje i przyczyny zniszczenia książek oraz działania ratunkowe dla chorych zbiorów.

Wyprawa okazała się bardzo ciekawa i pouczająca. Zdobyta wiedza zostanie na pewno przez nas wykorzystana. Jest już pierwszy pomysł, ale o tym – wkrótce…

Comments are closed.