browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Warsztaty fotografii kreacyjnej

Opublikowane przez dnia 18 Marzec 2017
CIMG0108

Warsztaty fotografii kreacyjnej

W czwartek 16 marca Dominika Newlacil i Maja Zakrzewska z 6b wzięły udział w warsztatach fotografii kreacyjnej (inscenizowanej) „Książki zapisane obrazem”. Zajęcia prowadziły panie: Ewelina Podsiadła, lubelski fotograf, ilustrator i grafik oraz Karolina Podściańska, cosplayer.

Uczestnicy warsztatów obejrzeli pokaz autorskich zdjęć. Dowiedzieli się również o właściwej kompozycji i kolorystyce fotografii, kadrowaniu oraz pracy z modelem. Odpowiednio dobrane przykłady plenerowych inscenizacji pokazywały, jakich błędów należy unikać. Zachęcały także do podjęcia własnych prób – nastrojowych, z modelami w kostiumach i makijażu.

W czasie przerwy każdy uczeń mógł odbyć indywidualne konsultacje z panią fotograf. Młodzi autorzy z uwagą słuchali profesjonalnej analizy i oceny przyniesionych zdjęć. Chętnie dowiadywali się o swoich mocnych i słabych stronach, przyjmowali rady.

Drugą część zajęć, dotyczącą kostiumów, prowadziła p. Karolina Podściańska. Zaprezentowała zdjęcia własnoręcznie uszytych strojów. Opowiadała, jak można wyczarować kostium wybranego superbohatera – jakie materiały wykorzystać, skąd je wziąć i gdzie znaleźć wiedzę na temat samego procesu tworzenia. Uczniowie dowiedzieli się również o tym, jak istotne dla ostatecznego efektu są najdrobniejsze szczegóły stroju – peruka, makijaż, odpowiednie rekwizyty, a nawet soczewki w kolorze oczu postaci. Zobaczyli, że odwzorowanie postaci wymaga wiele pracy, ale efekt utrwalony na fotografiach wart jest włożonego wysiłku.

Ostatnim punktem spotkania była plenerowa sesja fotograficzna. Niestety, bardzo szybko pogoda zmusiła wszystkich do powrotu w zacisze biblioteki Filii nr 31 MBP. Sesja została dokończona wśród regałów z książkami, a modelką była oczywiście p. Karolina.

Uczestnicy warsztatów przekonali się, że obrazem można zapisać wszystko, nawet książkę. Mamy nadzieję, że ich inspirowane literaturą fotografie będzie można obejrzeć w na wystawie, towarzyszącej VI edycji konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2017 „Zaczytajmy się w Lublinie”, organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną i bibliotekę Gimnazjum nr 3 w Lublinie.

Comments are closed.