browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

„…Czy tak trudno być poetą?…”

Opublikowane przez dnia 29 Wrzesień 2013

A oto obiecane, pierwsze szczegóły naszych warsztatów na Lubelskim Festiwalu Nauki:

Celem zajęć „Zabawa słowem – warsztaty literackie” było „rozbudzenie zainteresowania poezją i obudzenie wrażliwości na słowo”. Po krótkim wstępie dr Anny Koper zostaliśmy zaproszeni do tworzenia własnej poezji i zabawy słowem. Każda grupa miała inne zadanie. Jedni – z leżących na stole wyrazów – układali własny wiersz. Drudzy na krótką chwilę stali się dadaistycznymi poetami – tworzyli losując słowa. Jeszcze inni na podstawie wyrazu JESIEŃ pisali akrostych (każda litera była początkiem nowej linijki wiersza) lub uzupełniali samodzielnie fragmenty istniejącego wiersza. Kolejny zespół wpisywał swój tekst w kształt drzewa, a ostatni – wymyślał poetycki portret litery A.

Wszyscy bardzo zaangażowaliśmy się w pracę twórczą. Pomysły sypały się jak z rękawa. Wiersze nabierały kształtu i treści. Wreszcie przyszedł czas na prezentację.

Odbiór poezji jest bardzo indywidualny. Dlatego ostateczny wynik warsztatów każdy musi ocenić sam. Pani prowadząca była zaskoczona naszym zapałem, kreatywnością i talentem. Ale najbardziej zdziwieni byliśmy chyba my sami. Okazało się, że w każdym z nas drzemał poeta. Należało go tylko obudzić.

 

A na koniec – porównanie wiersza oryginalnego i tego, który ułożyły dziewczyny. Zbudowane z tych samych słów, ale… zupełnie o czym innym.

 

          Powiedzieli burza

 

Powiedzieli burza

pisałem wiersz

„Drzewa” – autorstwa Pauliny, Klaudii i Filipa

 

Coś przekreśliłem

powiedzieli przewraca

drzewa w górach

 

Stawiałem wykrzyknik

piorun uderzył

w las

 

Powiedzieli burza

Pisałem

                         Jerzy Harasymowicz

 

 

Comments are closed.