Edmund Niziurski nie żyje

Opublikowane przez dnia 21 Październik 2013
Edmund Niziurski

Edmund Niziurski 1925-2013

Kultura polska poniosła kolejną stratę. Dnia 9 października zmarł EDMUND NIZIURSKI – pisarz, twórca słuchowisk radiowych i scenarzysta filmowy. Największą popularność przyniosły mu książki dla dzieci i młodzieży.

Przeczytałem wszystkie jego książki, nawet te dla dorosłych, dużo mniej ciekawe. (…) Egzemplarze książek Niziurskiego z dzieciństwa jakoś poginęły, ale, już jako dorosły, zacząłem je kolekcjonować. I oczywiście jeszcze raz je przeczytałem jako dorosły – nic nie straciły.

W PRL-owskiej szarzyźnie książki Niziurskiego, to był taki świeży powiew. On udowadniał, że wspaniałe przygody mogą się dziać na PRL-owskim blokowisku albo w zapyziałej, małej miejscowości jak Niekłaj czy Odrzywoły, nie tylko na morzach południowych. To były takie łobuzerskie powieści, dla młodocianych buntowników, a wszyscy byliśmy buntownikami. Poza tym Niziurski miał genialne poczucie humoru.” – wspominał pisarz i dziennikarz Krzysztof Varga.

„Moje kryterium literatury jest takie, że do literatury należy książka, do której się wraca. Reszta to obiekty jednorazowego użytku. Do większości się nie wraca, do Niziurskiego wracało się wielokrotnie. Na jego powieściach wychowały się różne pokolenia. (…) Inaczej czyta się Niziurskiego, gdy ma się 60 lat, inaczej gdy ma się 10.” – powiedział Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, scenarzysta filmowy.

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:

• 1954: Księga urwisów *
  • 1955: Dzwonnik od świętego Floriana – zbiór opowiadań:
  • 1956: Lizus – zbiór opowiadań:
  • 1959: Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
  • 1962: Awantura w Niekłaju
  • 1962: Jutro klasówka – zbiór opowiadań:
  • 1964: Sposób na Alcybiadesa
  • 1964: Nikodem, czyli tajemnica gabinetu – zbiór opowiadań:
  • 1969 Siódme wtajemniczenie
  • 1970: Klub włóczykijów, czyli Trzynaście przygód stryja Dionizego i jego ekipy
  • 1971: Naprzód, Wspaniali!
  • 1973: Opowiadania – zbiór opowiadań (w 1976 wznowione jako Trzynasty występek)
  • 1975: Osobliwe przypadki Cymeona Maksymalnego
  • 1977: Adelo, zrozum mnie! – dalszy ciąg Awantur kosmicznych
  • 1978: Awantury kosmiczne – kontynuacja Naprzód, Wspaniali!, dalszy ciąg w Adelo, zrozum mnie!
  • 1981: Awantura w VII A
  • 1982: Szkolny lud, Okulla i ja – dalszy ciąg to Żaba, pozbieraj się!
  • 1987: Nieziemskie przypadki Bubla i Spółki
  • 1987: Gwiazda Barnarda
  • 1992: Żaba, pozbieraj się! czyli siedem obłędnych dni Tomka Ż – dalszy ciąg Szkolny lud, Okulla i ja
  • 1993:Przygody Bąbla i Syfona
  • 1994: Bąbel i Syfon na tropie
  • 1996: Pięć melonów na rękę
  • 1997: Nowe Przygody Marka Piegusa (również niewiarygodne)
  • 1998: Sekret panny Kimberley – zbiór opowiadań
  • 1999: Największa przygoda Bąbla i Syfona
  • 2001: Lalu Koncewicz, broda i miłość – i inne opowiadania ()

LITERATURA PIĘKNA (DLA DOROSŁYCH)

• 1951: Gorące dni
  • 1956: Śmierć Lawrence’a – zbiór opowiadań
  • 1958: Przystań Eskulapa – powieść kryminalna
  • 1959: Pięć manekinów – powieść kryminalna
  • 1964: Salon wytrzeźwień
  • 1964: Wyraj
  • 1975: Eminencje i bałłabancje
  • 1976: A potem niech biją dzwony

* Pogrubieniem zaznaczono tytuły książek, które mamy w naszej bibliotece.

Artykuły wspomnieniowe:

„Bagaż, którego nie zdążyłem rozpakować”.

Nie żyje Edmund Niziurski, autor „Księgi urwisów” i „Sposobu na Alcybiadesa”

Edmund Niziurski nie żyje