browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Światowy Dzień Książki

Opublikowane przez dnia 23 Kwiecień 2014
23 kwietnia

23 kwietnia
– Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dnia 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO jako doroczne święto promujące czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł zrodził się w 1926 roku w Katalonii (Hiszpania). Wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  Od tamtego czasu jest to hucznie obchodzone święto narodowe, dzień patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od 1930 roku. Od 1964 – tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest na całym świecie. Organizują go wydawcy, księgarze i czytelnicy.

23 kwietnia to również data symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Przypada wtedy również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy (np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo).

Comments are closed.